A keresztező mozgások helyes elvégzéshez és automatizáláshoz elengedhetetlen a két agyfélteke együttműködése. Az alábbi a gyakorlatokkal javíthatunk az iskolai teljesítményen is, könnyebben fog menni a gyermeknek a tanulás, (részben) megszűnhetnek a betűtévesztések, összerendeződhet az írás, jobban fog tájékozódni a síkban (vonalas, négyzetrácsos füzetben) és a térben. A mozgásfejlesztéseken, mozgásterápiákon sokkal könnyebben megy a jobb-bal irányok tudatosulása, ezáltal a tantermi órákon sem fog gondot okozni a térben, síkban való tájékozódás.
Fontos, hogy a gyakorlatokat mindig mutassuk meg a gyermeknek, többször is, lassítva is. Előre és hátrafelé is gyakoroljuk a járásokat, állatutánzó mozgásokat!
A keresztező mozgásokat az alábbi járásokkal, mászásokkal gyakorolhatjuk (Figyeljünk a keresztezésre – ellentétes oldali kéz és láb mozgása!):
-
- kúszás
-
- mászás
-
- lábujjhegyen járás
-
- sarkon járás
-
- törpejárás
-
- majomjárás/medvejárás
-
- pókjárás, rákjárás, skorpiójárás
-
- indián járás
- indián szökdelés
Bonyolultabb keresztező gyakorlatok
- ellentétes oldali testrészek érintgetése (állás és járás közben is végezhetjük) – pl.: bal kézzel jobb fül, váll, könyök, csípő, térd, sarok megérintése, majd jobb kézzel bal oldali testrész érintése
1. gyakorlat: csak 1 testrész érintgetése (bal kézzel jobb fül, jobb kézzel bal fül megérintése)
2. gyakorlat: több testrész érintgetése (bal kézzel jobb váll, jobb kézzel bal váll, bal kézzel jobb térd, jobb kézzel bal térd megérintése / térd és sarok érintgetése)
3. gyakorlat: 2 testrész megérintése egy időben (bal kézzel a jobb térd és jobb kézzel a bal váll megérintése – jobb kézzel a bal térd és bal kézzel a jobb váll megérintése)
- állatutánzó járások közben ellentétes oldali végtagok érintgetése (pl.: kutyamászás közben jobb könyök bal térd, majd bal könyök jobb térd érintgetése – pókjárás közben bal kézzel megérintjük a jobb térdet, jobb kézzel pedig a bal térdet)
- egyik lábfejjel “pipál”, másik lábfejjel spiccel a gyermek – lábcserével folyamatosan végezzük a gyakorlatot
- egyik kéznél a kézfej, másik kéznél a tenyér van felül – majd ezt folyamatosan cseréljük (Egyszerre mozogjon a két kéz!)
- tenyerek felfordítása, az egyik kezet becsukjuk, a másikat pedig kinyitjuk – majd folyamatosan cseréljük (Egyszerre mozogjanak a kezek!)
Poharakkal játékosan is gyakorolhatjuk az irányok tudatosítását és a keresztező mozgást.
http://www.otthonifejlesztes.hu/mozgasfejlesztes/fejleszto-jatekok-poharakkal