„A mozgás adja azt a természetes energiát,
amely egyaránt gyógyítja a testet és a lelket.”
Sok gyermek mozgása lassabban fejlődik, ezért gyakran szükség van az óvodai vagy tanórai testnevelés mellett személyre szabott mozgásfejlesztésre. Az életkornak és a képességeknek megfelelően könnyebben ki tudjuk választani a legalkalmasabb mozgásterápiát.
A különféle mozgásterápiák alkalmazásával jelentős mértékben javíthatjuk a gyermekek mozgását, illetve a tanulási- és magatartási problémáit.
Csecsemő- és kisgyermekkorban fejlődési elmaradások esetén a következő mozgásterápiák alkalmazása javasolt:
- Ayres-terápia
Ez egy szenzoros integrációs terápia, amely akár 1 napos kortól ajánlott. A terápiát alkalmazzák: megkésett mozgásfejlődésnél; mozgássérült, ügyetlen, összerendezetlen mozgású gyermekek esetében, illetve hiperaktivitás, figyelemzavar és autizmus esetén is. A terápia célja: nagymozgások fejlesztése és pontosítása; finommotorika, szem-kéz koordináció, egyensúlyérzék fejlesztése; testtudat és testséma erősítése, tér-, irány- és formaészlelés fejlesztése; segít a megkésett beszéd, járás és szobatisztaság kialakulásában.
- Dévény-módszer
A Dévény Speciális manuális technika – Gimnasztika Módszer (DSGM) egy tervezett szenzomotoros tréning. A módszer segít az oxigénhiányt elszenvedett csecsemőknek; a tartási rendellenességekkel született csecsemőknek.
- Hidroterápia
A mozgásterápia feladatai: a megkésett mozgás, beszéd és értelmi fejlődés; mozgássérültség; figyelemzavar; beilleszkedési problémák; kezdeti tartáshibák korrigálása.
Fejlesztési területek: figyelem, feladattartás; egyensúlyfejlesztés; nagy- és finommozgások koordinációja; szem-kéz koordináció; kóros reflexek és testtartások leépítése, beszédfejlesztés, alkalmazkodás az új közeghez és a társakhoz; izomtónus normalizálása.
- Katona-módszer
Ez a neurohabilitációs tréning a következő esetekben ajánlott: koraszülés, komplikáció szülés közben, fejlődési késedelem, izomtónus zavarok, az újszülött gyengesége, figyelemzavar, ingerlékeny csecsemő esetén.
- Tervezett szenzomotoros tréning (TSMT)
A terápia fejleszti a téri tájékozódást, a lateralitást, a figyelmet, a szerialitást, a motoros képességeket, a kommunikációs képességeket, a ritmusérzéket és a kreativitást.
Az óvodáskorú gyermekek további mozgásfejlesztésére az alábbi terápiák is hasznosak lehetnek:
- Ayres-terápia
- Delacato-terápia
Ez egy komplex terápia, amely hatékony lehet: diszlexia, diszgráfia, vagy megkésett beszédfejlődés esetén; ügyetlen gyermekek esetében, súlyos beszédfejlődési zavar esetén, hiperaktív-figyelemzavaros gyermekeknél. A terápia célja: nagymozgás, finommotorika, rugalmasság, egyensúly, kéz- és lábdominancia fejlesztése; emlékezet és ritmus fejlesztése; térben való mozgások és a téri tájékozódás fejlesztése.
- Dévény-módszer
A módszer segít az ortopédiai betegségekben szenvedőknek; valamint a traumatológiai sérülteknek és mozgássérülteknek; illetve a koordinációs zavarokkal, figyelmi és tanulási problémákkal küzdő gyermekeknek.
- Hidroterápia
- Labda-terápia
Fejleszti a vizuális figyelmet, logikus gondolkodást, problémamegoldást, a ritmust és egyensúlyozó képességet, a figyelem-koncentrációt, valamint a szem-kéz-láb koordinációt. Továbbá fejleszti az izomzatot, csontozatot, kitartást, az ügyességet, gyorsaságot illetve a kommunikáció és a beszéd fejlődését
- Pek-torna
Ezt mozgásfejlesztő programot funkció-, beilleszkedési valamint mozgáskoordinációs zavarokkal küzdő 3-10 éves gyermekek részére dolgozták ki. Speciális mozgásfejlesztő eszközök alkalmazása, pl.: Thera-band labda, Over-ball, Thera-szalag, amelyek fejlesztik a ritmusérzéket, a figyelmet, a finommotorikát és a téri orientációt. Az Over-ball alkalmazható izomerősítésre, tartásjavításra is.
- Tervezett szenzomotoros tréning (TSMT)
Az alábbi mozgásterápiák iskoláskorban is kiválóan alkalmazhatóak:
- Ayres-terápia
- Delacato-terápia
- Dévény-módszer
- Pek-torna