A szociális kompetencia (Szociális készség)
A szociális kompetencia egy társas viselkedés, mely alatt az emberek, közösségek közötti viszonyokat és kapcsolatokat étjük, amely öröklött és tanult komponensek (szociális motívumok, hajlamok, szokások, készségek, minták, ismeretek) készleteivel rendelkezik.
A szociális készség működését az egyéni szociális értékrend és a szociális képességrendszer szabályozza. A világtudat, az én tudat, a viselkedés a szociális kompetencia működésének eredőjeként valósul meg. Az egyéni tudat és a szociális kompetencia fejlettsége a szocializációtól, a neveléstől függ.
A szociális készség fejlődése lényegét szokások, minták, attitűdök (viselkedési formák), meggyőződések, készségek, ismeretek sokaságának elsajátítása, az egyéni szociális értékrend erősödése, a kreativitás növekedése révén valósul meg. A szociális készség kialakulását befolyásoló tényezők: az egyén személyisége, a család, iskolai környezet. A szociális viselkedésnek vannak tanulható elemei, akkor tanítható is, ha megfelelő tanulási tapasztalatokat szerezhetnek a gyerekek.
A szociális kompetencia elemei:
- együttműködési képesség
- konfliktuskezelési képesség
- szabályok értelmezése és használata
A szociális készségnek nagy szerepe van az élet sok területén, legfőbb színterei az óvoda, iskola, valamint a munkahely.
A szociális kompetencia fejlesztési lehetőségei az iskolában
Fontos, hogy a gyermek megtanulja, hogy várhatóan mi fog történni egy jól ismert helyzetben, amelyben ismerjük szerepünket, tudjuk, hogy miként kell viselkednünk. Ezért fontosak az iskolában is, a tanítási órákon megszerezhető élmények, az élmény alapú tanítás, és élményeink tudatosítása.
A szociális készség elemei közül fontosnak tartom kiemelni a segítségnyújtást és az együttműködő képességet!
A szocális készség fejlesztésénél az alábbi területeket vegyük figyelembe, és ha szükséges, ezeket gyakoroljuk játékokkal, párbeszédekkel, szituációk eljátszásával (pl.: bábozással):
- üdvözlés
- társakkal való viselkedés (pl.: beszélgetés közben, játék közben)
kommunikáció
- segítés másokon
- konfliktuskezelés
- érzelmek kifejezése
- figyelem feladatvégzés közben
- csoporton belüli aktivitás
- étkezési viselkedés
- közlekedés
- környezet megóvása
A szociális kompetencia az életben és a munkában
A sikeres vállalatokról szóló elemzések egyértelműen azt jelzik, hogy egyre nagyobb jelentősége van a csoportban végzett munkának. Feltételezi a kooperációs és a kommunikációs képesség meglétét. Továbbá fontos az együttérzés és a másokon való segítés hajlama.